Zavesenie televízora na stenu

Ako na to a s čím počítať?
Televízor  
Každý nový, ale aj starší televízor, uvádza na balení váhu. Ak údaj nemáte, nájdete ho na internete pri presnom zadaní modelu. Údaj o váhe má svoju dôležitosť. Určuje nám totiž fakt, akú nosnosť potrebujete od závesného systému. Televízory majú na zadnej strane dierky pre skrutky. Rozmiestnené pritom môžu byť v rôznych rozmeroch, v násobkoch 5 centimetrov (najčastejšie 15 centimetrov, 20 centimetrov, 40 centimetrov a pod.).  Skrutky nemusia byť súčasťou televízora. Tie sú naopak súčasťou ramien a držiakov na stenu.televize.jpg
Držiak na stenu:
Na trhu je niekoľko veľmi zaujímavých výrobcov držiakov na stenu. Môžu vás prekvapiť tým, že v balení ponúknu naozaj výnimočnú výbavu rôznych skrutiek pre rôzne televízory. Kúpiť takýto držiak znamená mať veľké šťastie. Na trhu sú aj príliš lacné, ktoré skrutky naopak neobsahujú vôbec. Dokonca ani skrutky na zavesenie do steny. V snahe ušetriť výrobca pri takýchto baleniach nepochybne šetril aj na kvalite materiálu. Múdra rada radí, vyhýbať sa prílišnej úspore, nech vás raz televízor nezobudí v noci rámusom, keď sa rozhodne zalietať si trochu po obývačke.
Držiak na stenu uvádza svoju nosnosť
Je ťažké rozhodnúť, či je táto nosnosť maximálna, alebo odporúčaná, preto nie je vhodné údaj prekračovať. Určite nie je vhodné šetriť a pre veľký televízor kupovať malý držiak. Kľúčové sú tak či tak rozmery zachytenia o zadnú stranu televízora. Niektoré držiaky ponúkajú rozostup skrutiek len 15 centimetrov, iné len 20 centimetrov. Univerzalita nie je pravidlom.monitor.jpg
Pri kúpe preto sledujete:

  • Nosnosť
  • Rozostup závesných skrutiek
  • Obsah skrutiek alebo vodováhy
  • Spolupracovníka a ďalší pár očí

Závesné rameno:
Spôsob uchytenia televízora existuje aj na kovových konštrukciách, ramenám s teleskopickou funkciou, ohybným kĺbom umožňujúcim presúvanie smerovania obrazovky, ale takéto prípady sú skôr pri malých televízoroch. Alebo naopak stabilné ramená bez pohybu v predajniach a vo výkladoch. Ramená s vysokou nosnosťou visiace zo stropu sú neraz záležitosťou zákazkovej výroby na mieru.
Inštalácia držiaku na stenu
Navŕtanie dier nie je nutné popisovať. Ideálne sú držiaky, ktoré obsahujú vodováhu. Všetky ostatné si vyvážite sami vlastnou vodováhou. Navŕtanie zaznačenej polohy si žiada dostatočne silné skrutky. Platí, že vŕtanie do steny s nepálenou tehlou si bude žiadať oveľa hlbšie vŕtanie. Vŕtanie do sadrokartónu je horšie a skôr sa neodporúča, pre vysokú váhu televízora. Ideálne, ak máte sadrokartón spevnený dobrým podkladom, alebo sa pri jeho nasadení počíta s polohou pre zavesený televízor. V prípade sadrokartónu je vhodné použiť skrutky použiteľné na zavesenie.