Strihanie mačacích pazúrov. Áno či nie?

Mačacie pazúry sú asi najmenej obľúbenou časťou, na týchto úžasných zvieratách. Aj tí najväčší milovníci mačiek, by si svojich miláčikov vedeli pokojne predstaviť, bez ich najsilnejšej zbrani. Pri love, mačky využívajú najmä svoje pazúry. Bez nich, by pravdepodobne ostali o hlade, pretože zuby slúžia skôr na konzumáciu. Aj preto sa veľa majiteľov mačiek, ktoré nie sú odkázané na lovenie potravy, uchyľuje k strihaniu, či dokonca trvalému odstráneniu pazúrov. Je však toto rozhodnutie správne?

kočka
 
Trvalé odstránenie pazúrovnazývame oniktómia. Ide o veľmi drastický operačný zákrok, pri ktorom sú mačke odstránené pazúry aj s so všetkým, čo sa nachádza takpovediac vo vnútri labky. V niektorých krajinách je takéto riešenie zakázané a trestné. predstavte si, že by vám niekto odstránil všetky nechty, aj s posledným článkom prstov. Ide totiž o to isté.
 
Niektorí majitelia svojim mačkám pazúry strihajú.Ak viete ako na to, svojej mačke neublížite, len jej prekazíte radosť so škriabania a celkového používania pazúrov, ktoré tieto zvieratá tak milujú. Rovnako ako nám ľuďom, alebo psom, aj mačke po čase pazúry dorastú, takže ide o rozumné riešenie, avšak iba v prípade šeliem, ktoré chováme výlučne v interiéri. Mačka bez pazúrov, by vonku neprežila. Nedokázala by totiž napríklad vyliezť na strom pred psom, alebo sa brániť pri napadnutí iným zvieraťom. Ak ste mačke ešte pazúry nestrihali, nechajte to určite na veterinára. Je veľmi dôležité, aby ste nezasiahli časť pazúru, kde sa už nachádza nerv.

tlapky
 
V poslednej dobe sa objavili aj „umelé nechty“ pre mačky. Ide o akési malé gumené, či plastové násadky, ktoré na nechty svojej mačky prilepíte podobne, ako si ženy lepia umelé nechty. Ak si zaobstaráte kvalitný výrobok, nemáte ako zvieraťu ublížiť. Pozerajte ako na zloženie lepidla, tak aj na materiál, z ktorého sú vyrobené samotné nechty. Mačka sa ich bude určite snažiť zo svojich pazúrov odstrániť a to sa je môže veľmi ľahko podariť. Pri prehltnutí, musí byť tento materiál zdravotne neškodný.

About the Author

You may also like these