Multimilionár s problémami

A udržanie výdavkov na nechránené služby ako podiel na národnom príjme by si vyžiadalo 11 miliárd libier nad plánmi výdavkov stanovenými v rozpočte na rok 2018.
Štátna pokladnica tvrdí, že dlhodobé rozhodnutia o financovaní budú prijaté neskôr v tomto roku. IFS vo svojej analýze uviedla, že zvýšenie výdavkov, ktoré už sľuboval kancléř, by sa prehĺbilo prostredníctvom záväzkov na financovanie NHS, obrany a medzinárodnej pomoci.
To by mohlo znamenať škrty v iných oblastiach, uviedol riaditeľ IFS Paul Johnson v programe BBC Today.

peníze

"Pokiaľ nájde peniaze, budeme naďalej vidieť škrty v niektorých oddeleniach aspoň ako zlomok národného dôchodku a nezabudnite, že rozsah škôl, ktoré boli doteraz, bol historicky výnimočný.
"Znížili sme výdavky na oddelenie vo výške 40 miliárd GBP a znížili sme o 30% a 40% na niektoré rozpočtové položky, takže aj keby sa zastavil, bude sa to v mnohých oblastiach necítiť skvele."
Hovorca ministerstva financií uviedol, že verejné investície by zasiahli vrcholy, ktoré sa nevidia od roku 1979.

"Kancelár povedal, že prehodnotenie výdavkov sa uskutoční v roku 2019 a je to správny okamih, keď vláda prijme dlhodobé rozhodnutia o financovaní," povedal.
"Dali sme jasne najavo, že zdravie je našou prioritou pre výdavky číslo jedna tým, že oznamujeme päťročné vyrovnanie, ktoré do roku 2023-24 poskytne NHS ďalších 34 miliárd ročne.
"Mimo NHS sa celková denná výdavky na rezorty teraz zvyšujú v súlade s infláciou a verejné investície dosiahnu v tomto parlamente úroveň 40 rokov."
Medzitým IFS uviedol, že dohoda Brexit by znamenala nižší rast, čo by vyžadovalo zníženie výdavkov alebo vyššie dane.

bankovky

A v krátkodobom horizonte by vláda mohla potrebovať požičať viac na financovanie balíka stimulov na zmiernenie vplyvu na najviac zasiahnuté oblasti hospodárstva.
Ale pán Johnson povedal, že akékoľvek výdavky na výdavky budú dočasné.
"Je zrejmé, že ak existuje nejaký negatívny obchod Brexit, ktorý bude pre hospodárstvo zlý aj v krátkodobom aj dlhodobom horizonte, bude okolo nich menej peňazí.
"[Kancelár] môže pravdepodobne dať trochu viac peňazí v krátkodobom horizonte, ale z dlhodobého hľadiska to bude znamenať ešte niekoľko rokov prísnych úspor, aby sme sa dostali späť od tejto počiatočnej expanzie."