Kedy nepodnikať?

Každému aspoň raz v práci napadne, žeby si radšej otvoril vlastný obchod, firmu alebo jednoducho živnosť. Nikto sa nechce spoliehať na druhých, obzvlášť ak ide o niečo tak dôležité, ako je naša obživa. Nie všetci však majú osobnostné predpoklady na to, aby s podnikaním dosiahli viditeľné úspechy. Takýto obchod sa totiž výrazne líši od bežnej práce, ktorá trvá od rána do poobedia.

kancelář

  • Zabudnite na osem hodinový pracovný čas. Zatiaľ čo u bežného zamestnávateľa máte výšku platu zaručenú, v podnikaní to tak neplatí ani náhodou. Jediný, na koho sa môžete spoľahnúť ste vy a vaše schopnosti. Nadčasy alebo obdobia, kedy nezarobíte nič moc sú bežnou rutinou, na ktorú si budete musieť zvyknúť a zmieriť sa s tým. Často sa preto stáva, že podnikatelia výrazne zanedbávajú svoju rodinu.
  • Nikto sa v tomto svete nezaobíde bez vedomostí a skúseností. Obzvlášť to platí  v práci, ktorá neraz požaduje nadmernú flexibilitu. Prečo teda nevyužiť zamestnanecké výhody v cudzej firme? Workshopy, školenia, nadriadení na ktorých sa môžete obrátiť alebo kolegovia, ktorí sa neraz podržia, aj keď nemajú ideálne vzťahy. Tímová práca je samozrejmosťou a niektorí ju dokonca vyžadujú, aby sa necítili osamelo.

  • Ostrieľanosť alebo smelosť, široké lakte treba mať hlavne vo svete podnikania. Na konkurenciu sa totiž nedá spoľahnúť, pretože medzi sebou ustavične vedie žabomyšie vojny. Úplná samostatnosť a dostatočná odvaha, tak by sa dalo charakterizovať nezávislé podnikanie. Nemusíte sa tak správať len v samotnej práci. Byť sebavedomý a vedieť čo chcete je nutné aj na úradoch či kontrolách, ktoré sa bežne vyskytnú cez rok.
  • To, že váha sveta leží na vašich pleciach je samozrejmosťou. Držať v hlave niekoľko vecí a povinností naraz a pritom vyhovieť požiadavkam klientov, to je denný program nejedného živnostníka. Tí sú neraz vystavení pod rizikom krachu, keď sa vyskytne ťažké obdobie alebo ekonomická kríza.

nezávilost
Každý, kto sa cíti na dobrodružstvo a dostatočne si verí, uspeje. Treba však brať do úvahy vyššie uvedené body, aby vás to po čase neprestalo baviť. Takto si totiž môžete urobiť zbytočné dlhy alebo vrásky na čele.